Bieszczady położone są na południowo-wschodnim krańcu Polski. Stanowią zachodnią część Beskidów Wschodnich (część łuku Karpat). Bieszczady wyznaczane są jako część pomiędzy Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Bieszczady podzielone są na trzy części: Zachodnią (od Przełęczy Łupkowskiej do Użockiej), Środkową (od Przełęczy Użockiej do Tucholskiej) i Wschodnią (od Przełęczy Tucholskiej do Wyszkowskiej). Najwyższym szczytem Bieszczad jest Pikuj (1405 metrów n.p.m.) i znajduje się na Ukrainie, natomiast w polskiej części najwyższa góra mierzy 1346 metrów n.p.m. i nazywa się Tarnica.
Bieszczady charakteryzują się zróżnicowanym klimatem, który ściśle uzależniony jest od wysokości. Temperatury kształtowane są poprzez napływające masy powietrza z Europy Wschodniej. Dzięki temu lata potrafią być gorące, a zimy bardzo mroźne. Najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, do suchych miesięcy można zaliczyć czerwiec, sierpień i wrzesień – to właśnie te miesiące są polecane dla turystów, którzy lubią piesze wędrówki.
W Bieszczadach występuje bardzo bogata roślinność (ponad 900 gatunków roślin) i zwierzęta, niespotykane w innych częściach naszego kraju. W lasach bukowych żyją m.in. węże Eskulapa, żubry, niedźwiedzie, wilki, rysie i jelenie. Bieszczady słyną przede wszystkim z bardzo bogatego zaplecza turystycznego. Nikogo nie należy przekonywać o naturalnych walorach przyrodniczych, ale warto chociażby wspomnieć o dużej ilości dobrze przygotowanych pieszych szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych i tras narciarskich.
Bogata fauna i flora sprawiają, że w Bieszczadach funkcjonują instytucje, których celem jest ochrona przyrody. Można do nich zaliczyć liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i Bieszczadzki Park Narodowy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz